wtorek, 31 maja 2016

Przystanek Senlis

Senlis intrygowało mnie już od dawna. Często podczas naszych różnych podróży kierowaliśmy się na tablice prowadzące do Senlis. Odwiedziliśmy to miasto w kwietniu, przy okazji wycieczki do Pierrefonds. Miasto leży 42 km od Paryża, w regionie Pikardii. Słynie przede wszystkim z pięknej katedry, ale mnie dużo bardziej zachwyciła jego zabudowa i odkrywanie urokliwych zaułków, a także historycznych perełek i śladów historii nawet z II wieku p.n.e.

Jak zwykle była to spontaniczna wizyta, więc podążając urokliwymi uliczkami miasta nie mieliśmy pojęcia, co kryje się za każdym kolejnym rogiem. Z ogromną satysfakcją dokonywaliśmy kolejnych odkryć ruin rzymskich, klimatycznych uliczek, stylowych kamienic i tabliczek informujących na każdym kroku o ważnych miejscach lub osobach, które tu mieszkały. Podążanie za niespodzianką - tak w skrócie można nazwać tę wycieczkę.

Podążajcie za nami!
Katedra

Miasto słynie przede wszystkim z gotyckiej Katedry Notre Dame. Jej budowę zakończono blisko pół wieku przed paryską Notre Dame. Nad zachodnim wejściem do świątyni znajduje się rzeźba Matki Boskiej, na którą warto zwrócić uwagę - w architekturze kościelnej jej postać pojawiła się w tym miejscu po raz pierwszy.
Stare Miasto

Piękne i urokliwe, pełne śladów odległej historii zaklętej w ruinach, na które można się natknąć na każdym kroku. W czasach starożytnych znajdowała się tu rzymska osada zwana Augustomagnus. W tamtym czasie miasto kwitło i rozbudowywało się, powstały tu wówczas świątynie, łaźnie i amfiteatr, którego pozostałości można tu obecnie zobaczyć. Dzisiejsze ruiny obwarowań miasta to spuścizna schyłku Cesarstwa i lęku przed barbarzyńcami.Zabytki, które warto zobaczyć

To kolejne ruiny, m.in. XIII wiecznego pałacu królewskiego, XII wieczny kościół św. Framburga, XIII wieczny pałac biskupi, XV budynek ratusza miejskiego oraz budynek założonego w 1065 roku opactwa św. Wincentego. Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam stąpać po piętach historii...


 Śladami znanych lub nieznanych...

Przemierzając kręte, kamienne uliczki można podziwiać piękne kamienice, ciekawe domy z uroczymi poddaszami oraz tablice informujące o artystach, którzy tu mieszkali. Ciekawostką dla mnie były figurki bezgłowe lub z głowami, na które można się tu natknąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Najbardziej niezwykły i klimatyczny antykwariat, jaki w życiu widziałam

Wśród starych zegarów, obrazów, książek i porcelany, żyjących swoim kolejnym życiem w stylowym nieładzie, śpią zwinięte w kłębek prawdziwe koty. Kto je wypatrzy? Jaka szkoda, że było zamknięte. Zakochałam się w tym miejscu i po prostu nie mogłam się oderwać od zakurzonej witryny tego sklepu z duszą!

Gdzie jest kot?
Piękny i ciekawy architektonicznie były dworzec kolejowy, gdzie obecnie mieszkają już tylko gołębie


Na koniec ciekawostka
Co dwa lata (w rok nieparzysty) w Senlis organizowane są tzw. Spotkania Wrześniowe (Rendez-vous de Septembre), podczas których do miasta przybywa przeszło 100 tys. turystów. Dla gości przygotowane są liczne wystawy, koncerty oraz uliczne przedstawienia.
Może warto zapisać w kalendarzu?

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia! Uwielbiam takie klimatyczne miasteczka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również! Za takie miejsca kocham Francję i chętnie wyjeżdżam poza Paryż :) Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń